IoT základnová stanice

Přejít na: navigace, hledání

IoT zařízení, které využívají LoRaWAN technologie, vyžadují připojení do sítě. Nejde o celoplošnou síť (jako např. LTE/5G), musíme si postavit vlastní základnovou stanici pokrývající signálem okolí.

Co je LoRaWAN a proč je potřeba gateway?

LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) je bezdrátová komunikační technologie navržená pro IoT zařízení. Je založená na protokolu LoRa, který umožňuje přenos malého objemu dat na dlouhé vzdálenosti při nízké spotřebě energie. Tato technologie je ideální pro aplikace, jako jsou senzory (hladina vody, kouřová čidla), chytrá měřidla (teploměry, monitorování CO2) nebo sledování polohy.

LoRaWAN nevyužívá centralizovanou infrastrukturu, jako je tomu u mobilních sítí LTE/5G. Místo toho vyžaduje lokální gateway (základnovou stanici), která slouží jako most mezi zařízením a internetem. Gateway přijímá data od IoT zařízení a odesílá je do centrálního serveru (tzv. network server), kde jsou data zpracována a případně předána dalším aplikacím.

Popis základnové stanice

Základnová stanice se skládá z vysílací jednotky a antény. FIREPORT se rozhodl nasazovat zařízení od MikroTik.

Vysílací jednotka i anténa jsou vhodné pro vnější instalaci.

Umístění a instalace základnové stanice

Je vhodné základnovou stanici umístit ven (např. na věž hasičské zbrojnice) pro maximalizaci pokrytí signálem. Venkovní instalace je schopna zajistit pokrytí pro IoT zařízení v okruhu jednotek kilometrů. To nám dává možnost v budoucnu nainstalovat IoT zařízení i v dalších místech v obci.

Stanice tedy nemusí být přímo na hasičské zbrojnici. Může být na jiném, vhodném, objektu v blízkosti místa, kde chcete provozovat IoT zařízení. Může to být budova úřadu, panelák v sousedství, sušák na hadice...

Instalace vysílací jednotky uvnitř objektu (bez venkovní antény) je možná, ale pokrytí signálem se omezí na bezprostřední okolí budovy, kde je vysílací jednotka nainstalovaná.

FIREPORT základnovou stanici dodá a může hasičům zařízení poslat a hasiči si jej nainstalují sami, ale může s instalací pomoct. To je předmět individuální domluvy.

Aktivace základnové stanice

Vysílací jednotka pro svojí funkci potřebuje napájení a připojení k internetu. Obojí se dopravuje jedním Ethernet kabelem, který se zakončí u routeru posktytovatele internetu v objektu (hasičské zbrojnici). Ke kabelu se připojí napájecí (PoE) adaptér.

Maximalizace pokrytí signálem

IoT zařízení LoRaWAN zvládají komunikovat s více základnovými stanicemi, nejsou vazaná na jednu konkrétní stanici. V případě požadavku na lepší/zálohované pokrytí lokality, je možné instalovat další základnové stanice.

V případě, že IoT zařízení má signál ze základnových stanic v domovské i (například) sousední obci, zařízení využívá pokrytí obou těchto stanic. Hasiči si tedy signál spolu "sdílejí".

Základnová stanice se také stává otevřené sítě The Things Network (https://www.thethingsnetwork.org/map), nic nebrání signál využít i pro jiné (soukromé) projekty v IoT

Související IoT zařízení


Stránka byla naposledy editována 27. 1. 2025 v 17:27.