IoT základnová stanice
IoT zařízení, které využívají LoRaWAN technologie, vyžadují připojení do sítě. Nejde o celoplošnou síť (jako např. LTE/5G), musíme si postavit vlastní základnovou stanici pokrývající signálem okolí.
Obsah
Popis základnové stanice
Základnová stanice se skládá z vysílací jednotky a antény. FIREPORT se rozhodl nasazovat zařízení od MikroTik.
- Vysílací jednotka: wAP LR8G kit (https://mikrotik.com/product/wap_lr8g_kit)
- Anténa: 868 Omni antenna (https://mikrotik.com/product/868_omni_antenna)
Vysílací jednotka i anténa jsou vhodné pro vnější instalaci.
Umístění a instalace základnové stanice
Je vhodné základnovou stanici umístit ven (např. na věž hasičské zbrojnice) pro maximalizaci pokrytí signálem. Venkovní instalace je schopna zajistit pokrytí pro IoT zařízení v okruhu jednotek kilometrů. To nám dává možnost v budoucnu nainstalovat IoT zařízení i v dalších místech v obci.
Instalace vysílací jednotky uvnitř objektu (bez venkovní antény) je možná, ale pokrytí signálem se omezí na bezprostřední okolí budovy, kde je vysílací jednotka nainstalovaná.
FIREPORT může hasičům zařízení poslat a hasiči si jej nainstalují sami, ale může s instalací pomoct. To je předmět individuální domluvy.
Aktivace základnové stanice
Vysílací jednotka pro svojí funkci potřebuje napájení a připojení k internetu. Obojí se dopravuje jedním Ethernet kabelem, který se zakončí u routeru posktytovatele internetu v objektu (hasičské zbrojnici). Ke kabelu se připojí napájecí (PoE) adaptér.
Maximalizace pokrytí signálem
IoT zařízení LoRaWAN zvládají komunikovat s více základnovými stanicemi, nejsou vazaná na jednu konkrétní stanici. V případě požadavku na lepší/zálohované pokrytí lokality, je možné instalovat další základnové stanice.
V případě, že IoT zařízení má signál ze základnových stanic v domovské i (například) sousední obci, zařízení využívá pokrytí obou těchto stanic.